Upućivanje zaposlenika u inozemstvo
Upućivanje radnika unutar EU-a mora biti u skladu s utvrđenim skupom pravila. Kao poslodavac morate se pridržavati pravila upućivanja:
- ako šaljete zaposlenika u drugu zemlju EU-a na određeno razdoblje radi pružanja usluga poslovnom partneru s kojim imate ugovor
- ako šaljete zaposlenika na rad u poduzeće u vašem vlasništvu u drugoj zemlji EU-a.
U oba slučaja mora postojati radni odnos između vas i osobe koju upućujete na rad.
Pravila o upućivanju primjenjuju se i ako neka osoba dolazi raditi za vas iz zemlje EU-a koja nije zemlja poslovnog nastana ili poslovanja vašeg poduzeća i ako je ta osoba zaposlena preko agencije za privremeno zapošljavanje. U tom slučaju mora postojati radni odnos između radnika i agencije za privremeno zapošljavanje ili ustupanje koju ste angažirali. Možete upućivati i radnike koji su državljani trećih zemalja (izvan EU-a), pod uvjetom da imaju pravo boravka u jednoj od država članica EU-a. Pravila EU-a o upućivanju primjenjuju se i na njih.
Napomena
Upućeni radnici općenito se moraju prijaviti u sustav socijalnog osiguranja svoje matične zemlje najmanje mjesec dana prije upućivanja. Ovisno o slučaju mogu se odobriti i kraća razdoblja.
Uvjeti zaposlenja u zemlji domaćinu
Zaposlenicima morate tijekom cijelog razdoblja njihova upućivanja jamčiti uvjete zaposlenja jednake onima koji su na temelju zakona ili kolektivnog ugovora na snazi u njihovoj zemlji domaćinu u pogledu:
- minimalnih razdoblja odmora
- maksimalnog radnog vremena
- minimalnog plaćenog godišnjeg odmora
- plaće (uključujući sve obvezne elemente) kako je definirana u nacionalnom pravu ili univerzalno primjenjivim kolektivnim ugovorima
- zdravlja i sigurnosti na radu
- zaštitnih mjera za trudnice, žene koje su nedavno rodile i mlade (mlađe od 18 godina)
- jednakog postupanja prema ženama i muškarcima
- uvjeta smještaja radnika u zemlji domaćinu, ako to osigurava poslodavac
- dodataka ili nadoknada za pokrivanje troškova putovanja, hrane i smještaja ako se to zahtijeva u okviru upućivanja.
Ako su navedeni uvjeti zaposlenja i rada u vašoj zemlji povoljniji za vaše zaposlenike od onih u zemlji domaćinu, tijekom upućivanja trebate nastaviti primjenjivati te povoljnije uvjete.
Za sektore osim građevinskog, zahtjevi u pogledu plaće i godišnjeg odmora nisu obvezni u sljedećim slučajevima:
- ako vaši specijalizirani zaposlenici obavljaju početnu ugradnju i/ili početno sastavljanje određenih proizvoda kao sastavni dio vašeg ugovora s partnerom u drugoj zemlji i
- ako je cijelo razdoblje upućivanja vaših zaposlenika u drugu zemlju kraće od osam dana godišnje.
Napomena
Nakon savjetovanja s predstavnicima poslodavaca i zaposlenika zemlje EU-a mogu odlučiti da se zahtjevi zemlje domaćina u pogledu plaće i godišnjeg odmora ne primjenjuju ako je cijelo razdoblje upućivanja kraće od mjesec dana. To se izuzeće ne primjenjuje na radnike koji su upućeni posredovanjem agencija za privremeno zapošljavanje.
Informacije koje ste dužni dati radnicima koje upućujete
Ako upućujete radnike na razdoblje dulje od četiri tjedna u komadu, morate im prije odlaska dati informacije u pisanom obliku o sljedećim aspektima:
- zemlja ili zemlje u kojima će raditi (zemlja domaćin)
- očekivano trajanje rada u inozemstvu
- valuta u kojoj će se isplaćivati primici od rada
- sve naknade (novčane ili druge) povezane s radnim zadatkom
- informacije o troškovima repatrijacije: nadoknađuju li se i, ako da, pod kojim uvjetima
- iznos plaće prema primjenjivim propisima zemlje domaćina
- sve eventualne naknade povezane s upućivanjem
- aranžmani za namirivanje putnih troškova i troškova hrane i smještaja
- poveznica na službene nacionalne stranice zemlje domaćina o upućenim radnicima.
Napominjemo da, ovisno o zemlji EU-a, informacije morate dati i radnicima koje upućujete na razdoblje kraće od četiri tjedna u komadu.
Dugoročno upućivanje
Ako je razdoblje upućivanja dulje od 12 mjeseci (ili 18 mjeseci ako zemlji domaćinu dostavite obrazloženu obavijest), svojem osoblju morate zajamčiti sve obvezne uvjete zaposlenja koji su na snazi u zemlji domaćinu, osim onih koji se odnose na raskid ugovora ili dopunsku radnu mirovinu.
Za više informacija o postupku na temelju obrazložene obavijesti posjetite nacionalne stranice zemlje domaćina.
Informacije koje morate dostaviti tijelima zemlje domaćina
Kao poslodavac morate tijelima zemlje domaćina prije (ili najkasnije u trenutku) početka upućivanja prijaviti barem sljedeće pojedinosti:
- identitet poslodavca
- broj upućenih radnika
- osobu za kontakt s poslodavcem
- adresu radnog mjesta na koje su radnici upućeni
- očekivano trajanje upućivanja, uključujući datume početka i završetka
- vrstu usluge koja će se pružati tijekom upućivanja
- osobu za kontakt koja će služiti kao osoba za vezu s tijelima u zemlji domaćinu.
Moguće je da će tijela zemlje domaćina tražiti i dodatne informacije. Informacije morate dostaviti na službenom jeziku ili jezicima te zemlje, ili bilo kojem drugom jeziku koji njezina tijela prihvaćaju.
Osim toga, trebali biste obavijestiti nadležno tijelo zemlje domaćina o svim eventualnim promjenama, npr. ako se upućivanje ne realizira ili se prekine.
Detaljni popis svega što morate prijaviti pronađite na stranicama zemlje domaćina.
Pravila socijalne sigurnosti za upućene radnike
Za vrijeme privremenog rada u drugoj zemlji EU-a vaši upućeni zaposlenici mogu ostati u sustavu socijalne sigurnosti zemlje u kojoj su radili prije upućivanja. To vrijedi i za vas ako ste samozaposlena osoba.
Kao poslodavac o tome morate unaprijed obavijestiti upravu zemlje domaćina i zatražiti obrazac pod nazivom en , koji izdaje zavod za socijalno osiguranje u zemlji u kojoj su osigurani vaši zaposlenici. Obrazac PD A1 potvrđuje da je upućeni zaposlenik registriran u sustavu socijalne sigurnosti u svojoj matičnoj zemlji i da ne mora plaćati doprinose u zemlji upućivanja.
Kad tražite obrazac PD A1, morate navesti datum početka i kraja upućivanja u drugoj zemlji EU-a. Na obrascu ne možete navesti razdoblje dulje od 24 mjeseca.
Ako upućivanje traje dulje od 24 mjeseca ili ga je potrebno produljiti, kao poslodavac možete:
- od izdavatelja obrasca PD A1 zatražiti da odobri produljenje, koje se ne daje automatski, nego ovisi o dogovoru matične zemlje i zemlje domaćina
- dopustiti svojem zaposleniku da se prijavi u sustav socijalne sigurnosti zemlje domaćina.
Poslovna putovanja i upućeni radnici
Radnici koje pošaljete u drugu zemlju EU-a na poslovno putovanje kako bi sudjelovali na konferencijama, sastancima, sajmovima, obukama itd. ne smatraju se upućenim radnicima. Takva poslovna putovanja nisu obuhvaćena pravilima o upućenim radnicima jer u tom kontekstu radnici u zemlji domaćinu ne pružaju nikakvu uslugu.
Kad je riječ o socijalnoj sigurnosti, ako pošaljete radnike na poslovno putovanje, svejedno morate o tome unaprijed obavijestiti upravu države domaćina ako je to moguće i zatražiti obrazac prenosivog dokumenta A1 (obrazac PD A1) en .
Nacionalne internetske stranice
Svaka zemlja ima vlastite internetske stranice s detaljnim informacijama o upućivanju radnika u inozemstvo. Na njima možete pronaći i kontaktne točke, koje surađuju i razmjenjuju informacije, prate jesu li ispunjeni uvjeti zaposlenja za vrijeme upućivanja i poduzimaju mjere u slučaju povrede pravila.
Za više informacija o određenoj zemlji EU-a u koju upućujete radnike posjetite njezine nacionalne stranice.
Odaberite svoju državu
- Austrijacsdeenhusksl
- Belgijaenfrnl
- Bugarskaen
- Ciparelen
- Češkadeenfrplro
- Danskadadeenpl
- Estonijaenet
- Finskaenfisv
- Francuskaen
- Grčkaelen
- Hrvatskaen
- Irskaen
- Italijaenit
- Latvijaenlv
- Litvaenlt
- Luksemburgdeenfr
- Mađarskaen
- Maltaenmt
- Nizozemskaen
- Njemačkadeen
- Poljskaen
- Portugalpt
- Rumunjskaenro
- Slovačkadeenfrhuplrosk
- Slovenijaensl
- Španjolskabgdeenesfritplptro
- Švedskaensv
Nacionalni uredi za vezu
U svakoj zemlji postoji nadležno tijelo koje može odgovoriti na vaša pitanja o upućivanju radnika. Podaci za kontakt tih nacionalnih ureda za vezu mogu se pronaći klikom na gumb Obratite se nacionalnoj upravi.
Više informacija
Pročitajte kratki vodič o upućivanju radnika i doznajte više o upućivanju radnika unutar EU-a.
Pregledajte i praktične smjernice za propise o upućivanju.
Samozaposleni ste i namjeravate raditi u inozemstvu nekoliko mjeseci. Pročitajte najčešća pitanja kako biste doznali koje formalnosti trebate obaviti.